ШЕСТ ВКУСА И АЮРВЕДА

 
          ШЕСТ ВКУСА И АЮРВЕДА
 
 
Резултат с изображение за ХРАНИ
 
 
Мисли ли ли сте върху това как храната е свързана с това, което преживяваме?
Безполезно е да си обещаваме, че “никога повече” няма да ядем сладкиши, защото причината е много по-дълбока, отколкото липсата на воля.
Как нашето емоционално състояние и преяждане са действително свързани?
 
 Шест вкуса и Аюрведа
 
Сладко, солено, кисело, пикантно, горчиво, стипчив вкус. Ако липсва един вкус, обикновено имаме чувството, че нещо липсва, дори когато стомахът ни е пълен. 
В своей книге Кейти использует принципы аюрведы. 
Това означава да се научим даНужно научиться доверять этому чувству. вярваме на точното чувство. Оно явно указывает на то, что мы упустили один из шести вкусов. Това ясно показва, че сме пропуснали един от шестте вкуса. К сожалению, продукты из стандартного рациона современного западного человека сладкие или соленые. За съжаление, продуктите от стандартната дажба на модерен западен човек са сладки или солени.
Жизненный опыт человека тоже можно охарактеризовать в категориях вкусов. Опитът на човека може да бъде описан и по отношение на вкуса. Обратите внимание на то, как общение с определенными людьми вызывает у вас определенное послевкусие. Обърнете внимание на това, как общуването с определени хора ви дава определен остатък. Иногда оно сладкое, заземляющее. Понякога е сладко, заземяващо. Понякога - горчиво. Возможно, вы заметите, что некоторые переживания вызывают в вас тягу к той или иной пище. 
Може да забележите, че някои изживявания ви причиняват жажда за определена храна.
Одно лишь понимание того, что мы нуждаемся во всех шести категориях вкуса, – важный шаг навстречу ощущению полноты жизни. Самото разбиране, че се нуждаем от всичките шест категории вкус, е важна стъпка към чувството за пълнота на живота.
· Сладкий вкус : крупы, хлеб, рис, мед, сахар, молоко, большинство жиров, большинство фруктов, орехи Сладък вкус : зърнени храни, хляб, ориз, мед, захар, мляко, повечето мазнини, повечето плодове, ядки .
· Кислый вкус: уксус, кислые яблоки, малина, йогурт, ферментированные продукты, цитрусовые. Кисел вкус: оцет, кисели ябълки, малини, кисело мляко, ферментирали храни, цитрусови плодове.
· Соленый вкус: все виды соли (каменная, морская), морские водоросли, морепродукты. Солен вкус: всички видове сол (камък, море), морски водорасли, морски дарове.
· Острый вкус: все острые виды перца и чили, имбирь, чеснок, базилик, кардамон, корица, гвоздика, горчица, хрен, орегано, розмарин, тимьян, мята курчавая. Пикантен вкус: всички пикантни видове пипер и лют червен пипер, джинджифил, чесън, босилек, кардамон, канела, карамфил, горчица, хрян, риган, розмарин, мащерка, къдрава мента.
· Горький вкус: листовые овощи, зеленый чай, мате. Горчив вкус: листни зеленчуци, зелен чай, помощник.
· Вяжущий вкус: большинство разновидностей чечевицы и бобов (в том числе зеленая фасоль), зеленые яблоки, гранаты, клюква, ягоды асаи, спаржа, чаи с высоким содержанием танинов. Стипчив вкус: повечето сортове леща и боб (включително зелен фасул), зелени ябълки, нарове, боровинки, плодове от акаи, аспержи, висококачествени танинови чайове.
ЭМОЦИОНАЛЬНОЕ ПИТАНИЕ Емоционална храна 


Вы наверняка замечали, как стыдно бывает признаться в том, что вы едите под действием эмоций, переедаете или хватаетесь за еду бессознательно. Трябва да сте забелязали колко неудобно е да признаете, че ядете под влиянието на емоции, преяждате....
Тъй като храната, по същество, символизира живота и грижата, ние се захранваме от нея, когато усещаме нуждата от сигурност, любов и стабилност. Это ошибочное замещение уходит корнями очень глубоко. 
Помислете: някой научи ли ви  да слушате тялото си? Спрашивать, что ему на самом деле нужно?
 Попитайте: каква е нуждата на вашето тяло?
Вкусы и пищевые предпочтения, сформированные в детстве, переходят во взрослую жизнь. Вкусовите и хранителни предпочитания, формирани в детството, преминават в зряла възраст.  Ако ни научат да ядем правилно, най-вероятно ще продължим да го правим, когато пораснем. Но ако за добро поведение сме хранени със сладкиши или са ни са карали, че ядем нещо, което е ‘”мазно”, най-вероятно ще нарушим хранителния баланс в зряла възраст. 
Нездоровая страсть к определенному виду пищи свидетельствует, что в жизни нам чего-то не хватает. Нездравословната страст към определен вид храна показва, че в живота ни липсва нещо. Но как отличить «хорошую» тягу от «плохой»? Но как да се разграничат "добрите" от "лошите" храни? Удовлетворив «хорошую» страсть, мы полны энергии и жизненных сил. Удовлетворявайки „добра“ страст, ние сме пълни с енергия и жизненост. «Плохая» временно сублимирует ту или иную эмоциональную потребность, но позже у нас возникает чувство, что что-то не так. „Лошото“ временно сублимира тази или онази емоционална нужда, но по-късно имаме чувството, че нещо не е наред. Проанализировав наши нездоровые желания, мы можем понять, в чем испытываем недостаток (на сознательном или подсознательном уровне), какие эмоциональные потребности не удовлетворены. След като анализираме нашите нездравословни желания, можем да разберем какво липсва (на съзнателно или подсъзнателно ниво), какви емоционални нужди не са удовлетворени.
Сладкият вкус е еквивалентен на топлите прегръдки. Когда наши эмоции не находят отклика, мы чаще всего обращаемся именно к этому вкусу. Когато нашите емоции не намират отговор, най-често се обръщаме към този конкретен вкус. Почему? Защо? С точки зрения эмоций, когда мы едим сладкое, то чувствуем заботу. По отношение на емоциите, когато ядем сладкиши, се чувстваме обгрижени. В разумном количестве оно успокаивает ум и тело и дает ощущение стабильности. В разумна степен сладкото успокоява ума и тялото и дава усещане за стабилност. Представьте вечер после напряженного, полного забот дня. Представете си вечерта след натоварен ден. Может, вас некому было обнять или успокоить. Няма кой да ви прегърне или успокои. Некому было прикоснуться к вам и сказать: «Все будет хорошо, дорогая». Няма кой да ви докосне и да каже: "Всичко ще бъде наред." В этой ситуации совершенно логично, что ваше эмоциональное тело потянется за сладким, чтобы вы ощутили заботу о себе и безопасность. В тази ситуация е напълно логично, че вашето емоционално тяло ще достигне за сладко, така че да се чувствате самопомощ и безопасност. Чтобы уменьшить тягу к сладкому, нужно глубже проанализировать свою жизнь и задать себе вопрос: в каких жизненных ситуациях мне не хватает искренней заботы, спокойствия, стабильности? За да намалите сладкото желание, трябва да анализирате живота си по-задълбочено и да си зададете въпроса: В какви житейски ситуации ми липсва искрена грижа, спокойствие, стабилност? Как можно это изменить? Как може да се промени това?
 
 согревает и «заземляет»По отношение на емоциите, киселият вкус се затопля и „основава“. Вино – отличный пример продукта с кислым (и сладким) вкусом, к которому мы чаще всего обращаемся, испытывая данную потребность. Виното е отличен пример за продукт с кисел (и сладък) вкус, към който най-често се обръщаме, когато изпитваме дадена нужда. С точки зрения аюрведы любовь к вину объясняется тем, что оно успокаивает, расширяет кровеносные сосуды и заставляет нас ощутить свою связь с землей. От гледна точка на Аюрведа, любовта към виното се обяснява с факта, че успокоява, разширява кръвоносните съдове и ни кара да чувстваме връзката си със земята. Кислый вкус также способствует сосредоточению ума. Киселият вкус също помага за концентриране на ума. Когда в жизни нам не хватает устойчивости и концентрации, нас тянет на кислое. Когато в живота ни липсва стабилност и концентрация, ние сме привлечени от киселост. Избыток этого вкуса делает нас самих«кислыми». Излишъкът от този вкус ни прави "кисели". Представьте себе недозревший виноград! Представете си незряло грозде!
 
 Соленият вкус символизира задържането. Если вам кажется, что в жизни вы разбрасываетесь, ваша энергия рассеивается на несколько дел, вам может хотеться соленого. Ако ви се струва, че в живота сте разпръснати, енергията ви се разсейва, в някои случаи, може да искате солено. Нас тянет на него, если мы чувствуем, что постоянно отдаем и ничего не оставляем себе. Ние сме привлечени от него, ако чувстваме, че непрекъснато се поддаваме и не оставяме нищо на себе си. С точки зрения эмоций нам хочется соленого, когда не хватает уверенности в себе и энтузиазма, этот вкус хорошо сублимирует такие ощущения. От гледна точка на емоциите, ние искаме солено, когато нямаме достатъчно самочувствие и ентусиазъм, така че този вкус добре сублимира такива усещания. Проблема в том, что даже если вы съедите очень много соли, надолго вашу уверенность это не подкрепит. Проблемът е, че дори и да ядете много сол, това няма да укрепи доверието ви за дълго време. А в избытке этот вкус пробуждает жадность. И в излишък този вкус събужда алчност. Если вас тянет на соленое, спросите себя: не отдаю ли я слишком много? Ако сте привлечени от солеността, запитайте се:Как мне укрепить чувство собственной значимости и жизненный энтузиазм? Как мога да укрепя чувството си за собствена стойност и жизнен ентусиазъм?
 
 Пикантен вкус: подобрява кръвообращението и увеличава сърдечната честота. В разумном количестве острые продукты (например, имбирь и черный перец) способствуют более эффективному кровообращению и очищают организм. В разумни количества, пикантни храни (като джинджифил и черен пипер) насърчават по-ефективна циркулация на кръвта и почистват тялото. Но когда нас тянет к острой пище по эмоциональным причинам, это происходит потому, что мы стремимся временно сублимировать чувства удовольствия, возбуждения и куража, которые он внушает. Но когато сме привлечени от пикантна храна по емоционални причини, това е така, защото ние се стремим временно да сублимираме чувствата на удоволствие, вълнение и смелост, които той вдъхновява. Если вам постоянно хочется острой и пряной пищи, спросите себя: может, у меня слишком однообразная жизнь? Ако винаги искате пикантна и пикантна храна, запитайте се: “Може би животът ми е твърде монотонен? И я боюсь приключений, хотя на самом деле меня к ним влечет? И се страхувам от приключения, въпреки че в действителност ги привличам?


 по эмоциональным причинам – редкость.Как правило, когда нам хочется горького, это происходит потому, что организму требуется «осушение», он хочет избавиться от лишнего жиПо правило, когато искаме горчивост, това е, защото тялото се нуждае от “източване”, иска да се отърве от излишните мазнини и влага. Горький вкус обладает глубоким очищающим эффектом и просит наше эго (которое любит сладкий вкус) временно отказаться от наслаждений. Горчивият вкус има дълбоко почистващо действие и моли нашето его (което обича сладък вкус) временно да се откаже от удоволствието. Если вы замечали за собой нездоровую страсть к горькому, это может свидетельствовать о чрезмерном самоотречении. Ако сте забелязали нездравословна страст към горчивото, това може да означава прекомерно самоотричане. Те, кто склонен избыточно ограничивать себя или слишком увлечен обузданием своего эго, может начать испытывать ненормальную тягу к горькому. Онези, които са склонни да се ограничават прекалено или които са прекалено силно желаещи да ограничат своето его, могат да започнат да изпитват необичайно желание за горчиво.
 
 – еще одна редкая тяга, но и такое случается Необходимостта от стипчив вкус е друга рядка тракция, но това също се случва. С точки зрения эмоций вяжущий вкус дарит нам временное погружение в себя. По отношение на емоциите, стипчив вкус ни дава временно потапяне в себе си. Он осушает и охлаждает тело. Той източва и охлажда тялото. Нездоровая страсть к вяжущим продуктам может свидетельствовать о желании отгородиться от мира. Нездравословната страст към стягащите продукти може да показва желание да се изолирате от света. И хотя этот вкус дарит временную возможность собраться с мыслями и побыть наедине с собой, его избыток может создать необоснованный страх выхода из уютной раковины. И въпреки че този вкус дава временна възможност да се съберем с  мислите си и да останем насаме със себе си, излишъкът му може да създаде неразумен страх от напускане на уюта. 
 И когда в следующий раз почувствуете этот внутренний запрет, пусть это станет возможностью пролить свет на ваше подсознание. И следващия път, когато почувствате  вътрешна забрана, нека бъде възможност да се хвърли светлина върху подсъзнанието ви. Запитайте се: “какво наистина искам?”Спросите себя положа руку на сердце: дорогая, чего на самом деле ты хочешь?Далее, старайтесь сами готовить для себя или есть пищу, приготовленную для вас любящими руками. След това се опитайте да си приготвите храна или да ядете храна, приготвена за вас с любящи ръце. Помните: ваша душа стремится к любви и контакту с другими существами. 
Запомнете: душата ви търси любов и контакт с други същества. Если вы просто набьете живот, то не сможете удовлетворить это глубокое стремление. Ако просто напълните корема си, няма да можете да задоволите това дълбоко вдъхновение. Доверяйте собственным ощущениям касательно пищеварения и чувства сытости, а не ориентируйтесь на последние псевдонаучные исследования, особенно на телерекламу. Доверете се на собствените си чувства относно храносмилането и чувството за ситост и не се фокусирайте върху последните псевдонаучни изследвания, особено по телевизионната реклама. И наконец, помните, что нет правил, подходящих абсолютно всем. И накрая, не забравяйте, че няма правила, които да отговарят на абсолютно всичко. Учитесь на своем опыте. 
Учете се от опита си!
Только тогда перед вами откроются безграничные возможности для самосовершенствования. Само тогава ще се отворят неограничени възможности за самоусъвършенстване пред вас!
                                                                                           Даниела Червенакова

Коментари

Популярни публикации